Forum www.aplnot.fora.pl Strona Główna www.aplnot.fora.pl
forum aplikantów rin katowice z naboru 2008
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

rozporządzenie w sprawie egzaminu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.aplnot.fora.pl Strona Główna -> PROBLEMY PRAKTYCZNE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Czw 12:57, 30 Cze 2011    Temat postu: rozporządzenie w sprawie egzaminu

jest zmiana Smile Dz.U nr 134 poz. 786, niestety nie udało mi się wrzucić linka ale tekst można znaleźć np. na stronie Lex'a
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
yagaz
Administrator



Dołączył: 16 Cze 2011
Posty: 15
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 17:07, 02 Lip 2011    Temat postu:

w sumie to niczym się nie różni od tych dla radców i adw, zgodnie z przewidywaniami. ale uffff dobrze że w końcu mamy czarno na białym że będzie można pisać na komputerach

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ola




Dołączył: 17 Cze 2011
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 23:01, 04 Sie 2011    Temat postu:

jest szansa na dłuższy egzamin
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ola




Dołączył: 17 Cze 2011
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 10:28, 05 Sie 2011    Temat postu:

poniżej projekt rozporządzenia w sprawie wydłużenia naszego egzaminu Projekt z dnia 21 lipca 2011 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia ……………….. 2011 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie komisji egzaminacyjnej do spraw aplikacji notarialnej oraz przeprowadzania egzaminu wstępnego i notarialnego

Na podstawie art. 71f § 12 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. – Prawo
o notariacie (Dz. U. z 2008 r. Nr 189, poz. 1158, z późn. zm. )) zarządza się, co następuje:
§ 1. W rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 czerwca 2009 r. w sprawie komisji egzaminacyjnej do spraw aplikacji notarialnej oraz przeprowadzania egzaminu wstępnego i notarialnego (Dz. U. Nr 84, poz. 708 oraz z 2011 r. Nr 134, poz. 786) w § 22 ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. W drugim dniu egzaminu notarialnego zdający opracowuje zadanie polegające na opracowaniu jednego projektu aktu notarialnego z drugiej części egzaminu notarialnego i opinię prawną z trzeciej części egzaminu notarialnego. Czas na rozwiązanie tych zadań wynosi 480 minut liczonych od wskazanego przez przewodniczącego komisji kwalifikacyjnej lub jego zastępcę momentu przystąpienia do opracowywania zadań. W trzecim dniu egzaminu notarialnego zdający opracowuje drugi projekt aktu notarialnego z drugiej części egzaminu notarialnego. Czas na rozwiązanie tego zadania wynosi 360 minut od wskazanego przez przewodniczącego komisji kwalifikacyjnej lub jego zastępcę momentu przystąpienia do opracowywania zadania.”.

§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Minister Sprawiedliwości



Uzasadnienie

Obecnie problematykę przeprowadzenia egzaminu notarialnego określają przepisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 czerwca 2009 r. w sprawie komisji egzaminacyjnej do spraw aplikacji notarialnej oraz przeprowadzania egzaminu wstępnego i notarialnego (Dz. U. Nr 84, poz. 708 oraz z 2011 r. Nr 134, poz. 786), wydanego na podstawie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 71f § 12 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. – Prawo o notariacie (Dz. U. z 2008 r. Nr 189, poz. 1158, z późn. zm.).
Potrzeba zmiany niniejszego rozporządzenia wynika z konieczności wydłużenia czasu trwania egzaminu notarialnego w drugim i trzecim dniu tego egzaminu.
Dotychczas czas na opracowanie jednego projektu aktu notarialnego z drugiej części egzaminu notarialnego i opinii prawnej z trzeciej części egzaminu notarialnego w drugim dniu egzaminu wynosił 360 minut, zaś czas na opracowanie drugiego projektu aktu notarialnego z drugiej części egzaminu notarialnego w trzecim dniu egzaminu wynosił 240 minut od wskazanego przez przewodniczącego komisji kwalifikacyjnej lub jego zastępcę momentu przystąpienia do opracowywania zadania.
Doświadczenia z lat ubiegłych co do przebiegu egzaminu notarialnego, opinie członków komisji kwalifikacyjnych przeprowadzających egzamin notarialny w latach poprzednich oraz postulaty aplikantów wskazują, że czas trwania egzaminu notarialnego w drugim i trzecim dniu tego egzaminu jest zbyt krótki. Należy wskazać, że w drugim dniu egzaminu notarialnego zdający rozwiązuje zadanie polegające na opracowaniu jednego projektu aktu notarialnego z drugiej części egzaminu notarialnego i opinię prawną z trzeciej części egzaminu notarialnego, zatem zdający ma do opracowania dwa merytorycznie różne zagadnienia, co wymaga odpowiedniego czasu na ich dokładne przeanalizowanie. Z kolei w trzecim dniu egzaminu zdający opracowuje drugi projekt aktu notarialnego z drugiej części tego egzaminu. Analiza zadań z lat ubiegłych pokazuje, że przedstawiane w zadaniach na egzamin notarialny stany faktyczne, na podstawie których zdający mają sporządzić projekty aktów notarialnych oraz opinię są zazwyczaj rozbudowane i skomplikowane, gdyż ich istotą jest sprawdzenie przygotowania prawniczego zdających do samodzielnego i należytego wykonywania zawodu notariusza, w tym wiedzy i umiejętności jej praktycznego zastosowania. W ocenie projektodawcy, zasadne jest zatem wydłużenie czasu trwania egzaminu notarialnego w drugim dniu egzaminu do 480 minut oraz w trzecim dniu egzaminu do 360 minut. Na marginesie należy wskazać, że podobnie został wydłużony z 360 minut do 480 minut czas trwania części czwartej i piątej egzaminu adwokackiego i radcowskiego.
Przewiduje się, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem ogłoszenia. Niezwłoczne wejście w życie rozporządzenia jest konieczne ze względu na ważny interes państwa, jakim jest prawidłowa i terminowa organizacja egzaminu notarialnego, a także interes społeczny oraz konieczność prawidłowego przeprowadzenia egzaminu notarialnego w roku bieżącym, który odbędzie się w dniach 7 – 9 września 2011 r. Nie stoją temu także na przeszkodzie zasady demokratycznego państwa prawnego. Przyjęcie powyższych rozwiązań w możliwie najkrótszym okresie będzie także korzystne dla aplikantów przystępujących w roku bieżącym do egzaminu notarialnego.
Przedmiot projektowanej regulacji nie jest objęty zakresem prawa Unii Europejskiej.
Zgodnie z wymogiem art. 5 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. Nr 169, poz. 1414, z późn. zm.) projekt rozporządzenia zostanie zamieszczony na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Projekt nie zawiera przepisów technicznych, a zatem nie podlega notyfikacji zgodnie z trybem przewidzianym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. Nr 239,
poz. 2039 oraz z 2004 r. Nr 65, poz. 597).
W celu spełnienia wymogów, o których mowa w § 11 ust. 1 uchwały
Nr 49 Rady Ministrów z dnia 19 marca 2002 r. – Regulamin pracy Rady Ministrów (M. P. Nr 13, poz. 221, z późn. zm.), projekt rozporządzenia został skierowany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Ocena Skutków Regulacji
1. Podmioty, na które oddziałują przepisy rozporządzenia:
1) Minister Sprawiedliwości;
2) organy samorządu notarialnego;
3) członkowie komisji kwalifikacyjnej;
4) osoby zdające egzamin notarialny.
2. Konsultacje społeczne.
Projekt rozporządzenia został przekazany do zaopiniowania przez Krajową Radę Notarialną.
3. Skutki społeczno – gospodarcze oraz finansowe projektowanego rozporządzenia.
3.1. Wpływ regulacji na sektor finansów publicznych, w tym na budżet państwa i budżety jednostek samorządu terytorialnego.
Wejście w życie projektowanego rozporządzenia nie spowoduje dodatkowych skutków finansowych dla budżetu państwa w postaci wzrostu wydatków w częściach pozostających w dyspozycji Ministra Sprawiedliwości.
3.2. Wpływ regulacji na rynek pracy.
Projektowane rozporządzenie nie będzie miało wpływu na rynek pracy.
3.3. Wpływ regulacji na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorstw, w tym funkcjonowanie przedsiębiorstw.
Wejście w życie projektowanego rozporządzenia nie będzie miało wpływu na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorstw, w tym na funkcjonowanie przedsiębiorstw.
3.4. Wpływ regulacji na sytuację i rozwój regionalny.
Projektowane rozporządzenie nie będzie miało wpływu na sytuację i rozwój regionalny.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ola




Dołączył: 17 Cze 2011
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 10:42, 05 Sie 2011    Temat postu:

tekst projektu w pliku .doc i informacje o pracach nad nim znajdziecie tu
[link widoczny dla zalogowanych]
pod numerem 21.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.aplnot.fora.pl Strona Główna -> PROBLEMY PRAKTYCZNE Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin